Ohlédnutí do historie

13.04.2014 19:44

V souvislosti s připravovaným odhalením památníku sportu před naší Sokolovnou přijde jistě vhod několik informací z historie.

Pískovcový obelisk, na kterém bude stát nový monument, stojí v areálu již pěknou řádku let. Původně byl umístěn do areálu někdejšího německého  gymnastického spolku Turnverein někdy ke konci 19 století. Přesný datum se nám zatím nepodařilo zjistit. Jednalo se o součást památníku zakladateli pruských gymnastických spolků Friedrichu Ludwigu Jahnovi

Jahn se narodil ve městě Lanz v německé spolkové zemi Braniborsko. Mezi lety 1796 a 1802 vystudoval teologii a filologii na univerzitě v Halle. Po bitvě u Jeny a Auerstedtu v roce 1806 se připojil k pruské armádě. V roce 1809 odešel do Berlína, kde se stal učitelem v klášterním gymnáziu a v plamannské škole. Když přemítal o tom, jak Napoleon ponižuje jeho rodný kraj, napadlo ho, že by mohl vrátit svým krajanům ducha prostřednictvím fyzické a morální síly gymnastiky. První Turnplatz, neboli tělocvičnu pod širým nebem, otevřel Jahn v Berlíně roku 1811, a Turnverein (gymnastický spolek) se rychle rozšiřoval. Mladí cvičenci byli učeni tomu, aby na sebe pohlíželi jako na členy stejného spolku, který se snažil o zrovnoprávnění jejich vlasti.Tyto tělocvičné spolky byly i vzorem i pro budoucí zakladatele české podoby organizovaného cvičení-Sokola či rakouského Adlera včetně jejich národní ideologie. 

Jahnovým heslem byly 4 F- "Frisch, Fromm, Fröhlich, Frei"-vytrvalý, zbožný, veselý, svobodný. Počáteční písmena F byla poskládána do tzv. Gymnastického kříže, který byl bohužel né nepodoben pozdějšímu znaku německého Wehrmachtu. I to bylo později důvodem, proč celá řada památníků F.L.Jahna byla zničena či poškozena.

Obdobných obeliskových památníků Jahnovi bylo  a je na území dnešní České republiky několik. Vedle Děčína např. v Aši, Jiříkově či Lindavě. Ten děčínský byl  v rámci degermanizace bývalých Sudet snesen a zrušen v 50 letech. Později byla na pískovcový obelisk naistalována plechová cedule s názvem tehdejších sportovních klubů, nejprve Dynamo, později TJ Spartak. Po roku 1989 upadá obelisk v zapomnění zcela.  Utopen v kopřivách a hloží, částečně zavežen stavební sutí, zčernalý kyselými dešti.

Historie tohoto památníku i jiných památníků nás vede k idee nebudovat personifikovaný monument, ale neutrální památník sportu. Až budoucnost ukáže, zda bude na pískovcovém obelisku umístěna alespoň zmínka o F.L.Jahnovi.

zdroj wikipedia,archiv Děčín.